Bbpodd
Spela

68 – 2016: Vem är IFK Göteborg

Bbpodd

00:00

68 – 2016: Vem är IFK Göteborg

Bbpodd

En podd om IFK Göteborg från Expressen/GT. BB står för BaraBlåvitt. Programledare är Jocke och Patrik, som varje vecka gästas av olika profiler med mer eller mindre blåvittanknytning. Ansvarig utgivare: Klas Granström.

Bbpodd

- Man har misslyckats med att lyssna på folk, säger Andreas Johansson som har det svåra uppdraget från Blåvitts styrelse att formulera föreningens identitet. Han tycker att det är viktigt att man flyttar sig in i 2017 med en tydlighet i vad klubbmärket betyder, och även att bilden av föreningen uppdateras i linje med nya krav och nya supportrar. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy

Published

Play Episode

Related episodes Bbpodd

Bbpodd

67 – 2016: Rätt man på rätt plats
(NaN)
När IFK Göteborg föll på målsnöret i playoffmatchen till Europa Leagues gruppspel missade man en nästan livsnödvändig möjlighet att tjäna massor av välbehövliga miljoner. Dessutom gjorde man det på ett slutkört och panikslaget sätt - Man slarvar bort 40 miljoner kronor - det är under all kritik, säger Hampus Jaksch i veckans avsnitt av BBpodd For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

66 – 2016: Billy Nordström
(NaN)
På torsdag spelar IFK Göteborg Playoff till Europa League mot Qarabag från Azerbadjan. En match som är extremt viktig för hur klubbens framtid ser ut både sportsligt och ekonomiskt, och som kan leda till möten med tex Zlatan Ibrahimovics Manchester United och Celta Vigo med John Guidetti. - Detta är Blåvitts viktigaste match sedan kvalet mot Västra frölunda 2002, säger Patrik Glimberg i veckans avsnitt av BBpodd For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

65 – 2016: Spontan med Hysén
(NaN)
Blåvita anfallsstjärnan Tobias Hysén är mycket nöjd och glad över lagkamraternas insats i Europa League-kvalet mot HJK Helsingfors. - HJK kändes trötta och egentligen var det inget snack, säger han i veckans avsnitt av BBpodd som är inspelat direkt efter matchen. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

64 – 2016: Highway to Hellsinki
(NaN)
IFK Göteborg förlorade det första mötet med HJK Helsingfors med 1-2, framför allt på grund av två extremt svaga ageranden vid baklängesmålen. Framför allt var försvarsinsatsen vid Helsingfors andra mål katastrofal enligt veckans BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

63 – 2016: Sex, drugs & Pontus Wernbloom
(NaN)
I det senaste avsnittet av BBpodd avslöjar vi vad som egentligen hände runt Blåvitt i den walesiska natten under Europa League-resan till Llandudno. Vi tar också reda på exakt vilken blåvit upplevelse som gav känslan av en "high five with a chair i ansiktet". For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

62 – 2016: #bussKARAVANEN
(NaN)
Inför bortamatchen mot Jönköping 31:e juli gör IFK Göteborgs supportrar en storsatsning för att ge sitt lag maximalt stöd och iscensätter därför en jättestor busskaravan där alla föreningens fans är välkomna. - Vi vill att hela den blåvita familjen skall åka tillsammans till Jönköping, säger Patrik Glimberg i senaste avsnittet av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

61 – 2016: Camp Smögen
(NaN)
Blåvitts ytterbacksstjärna fick inte åka med den svenska truppen till EM eftersom landslagsledningen prioriterade en extra mittfältare i stället för ett alternativ på högerbacksplatsen. Han berättar i BBpodd att han tycker att han borde varit med i Frankrike, speciellt nu när förstavalet på positionen Mikael Lustig ser ut att missa det mesta av turneringen på grund av skada. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

60 – 2016: Statistiken ljuger
(NaN)
Enligt blåvita "statistik-gurun" Ehsan Momeni kan Allsvenskan 2016 komma att avgöras på extremt låga poäng om lagen fortsätter följa sina statistiska mönster från vårsäsongen. Detta öppnar för en mycket jämn serie där många lag kommer vara med i guldracet länge, och ingenting på något sätt är avgjort. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

59 – 2016: Glenn Hysén
(NaN)
I veckans avsnitt av BBpodd avslöjar Glenn Hysén att Blåvitt faktiskt är det lag som ligger allra närmast hjärtat. - Jag håller på tre lag i världen. IFK Göteborg, Liverpool och Frölunda i hockey. Men måste jag välja ett enda blir det Blåvitt, säger han i programmet. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

58 – 2016: Blåvitts norska ”SUPERUKE”
(NaN)
IFK Göteborg firar Norges nationaldag och sina norska spelare rejält när man gör hela veckan till en enda lång ”syttende mai-fest” med maximalt fokus på vårt närmaste grannland. Med två stormatcher mot Norrköping och Hammarby på Gamla Ullevi blir veckan dessutom den klart viktigaste i vår. Veckans BBpodd hakar givetvis på det norska tåget med årets tre mest solklara gäster! For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

57 – 2016: Don't look back in anger
(NaN)
IFK Göteborgs kommande motståndare Östersunds FK hamnar under luppen i det senaste avsnittet av Bara Blåvitt Podden, där det konstateras att det sker märkliga saker hos den allsvenska nykomlingen - nästan som att de ibland kunde trolla bort alla problem. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

56 - 2016: Copa Dalence
(NaN)
I veckans avsnitt av Bara Blåvitt Podden berättar Martin Smedberg-Dalence om hur han fick ta hand om den förre lagkamraten, brassen Daniel Sobralense under hans tid i föreningen. - Det är inte så jävla smart att cruisa runt i stan utan körkort med IFK-loggor på bilen, säger han i programmet. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

BBpodd 15minutes #1 – Banger
(NaN)
BBpodd 15minutes är precis vad det låter som, en kvarts-podd som uppdaterar dig om det senaste som är värt att veta kring IFK Göteborg och Allsvenskan. Det är också ett perfekt tillfälle att ”snacka ner” de matcher som ligger mitt i veckan under årets täta spelschema. Om du har 15 minuter över för Blåvitt i veckan, så tycker vi du skall ge det en chans – DO it! For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

55 – 2016: Danger Zone
(NaN)
Veckans BBpodd tar en koll på hur de olika guldkandidaterna i Allsvenskan har inlett serien, och konstaterar att regerande mästarna IFK Norrköping har extremt svårt att spela på riktigt gräs. Vi lägger även Blåvitts förlustmatch mot Örebro under luppen, och tar sats mot årets första stormatch på Gamla Ullevi! For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

54 – 2016: Supporterunionen
(NaN)
Ordföranden för Svenska Fotbollsupporterunionen SFSU Sofia Bohlin tycker inte att Polisen bör ingripa på svenska fotbollsläktare vid ordningsstörningar och otillåten pyroteknik. – Det är stor risk att situationen istället eskalerar till något större, säger hon i veckans avsnitt av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

53 – 2016: (Un)Friends Arena
(NaN)
När AIK spelar hemmamatch på Friends Arena är det mer regel än undantag att man behandlar bortalagets tillresta supportrar på sämsta möjliga sätt. Trots att solnaklubben fått massiv kritik för sitt sätt att behandla sina ”gäster” har förhållandena snarare försämrats mer och mer. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

52 – 2016: Sebban Eriksson
(NaN)
IFK Göteborgs mittfältsstjärna Sebastian Eriksson har ett par tunga och skadefyllda år bakom sig. I senaste avsnittet av den blåvita podcasten BBpodd berättar han i en extremt personlig intervju om sin ständigt pågående ”mentala berg- och dalbana”, och om den mörka sidan i sin personlighet. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

51 – 2016: "Mr Penalty"
(NaN)
I veckans avsnitt av den blåvita podcasten BBpodd tar vi ett snack med IFK Göteborgs anfallare Victor Sköld. Den 26-årige, före detta skytteligavinnaren ger bland annat sin syn på de kommande motståndarna från Hisingen i lagets första hemmamatch i Allsvenskan. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

50 – 2016: Rock n' Roll Football
(NaN)
Tidigare trummisen i världsbandet In Flames Daniel Svensson är gäst i veckans avsnitt av blåvitt-podcasten BBpodd. Han tycker att många blåvittsupportrar ofta skriver på ett direkt otrevligt sätt när man kritiserar sitt lag och den blåvita organisationen. Vi hittar kanske svaret på varför. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

48 – 2016: Capo
(NaN)
BBpodd-studion gästas denna veckan av den blåvita läktarprofilen och tidigare ordföranden i supporterklubben Andreas Toll, som berättar varför han fick medlemmarna att rösta emot styrelsens förslag på IFK Göteborgs årsmöte. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

47 – 2016 Mats Gren 2.0
(NaN)
IFK Göteborgs sportchef Mats Gren är gäst i veckans BBpodd. Han berättar bland annat om hur han till slut tröttnade på Malick Mané när denne meddelade att han återigen hade brutit sitt lånekontrakt, via Facebook. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

46 – 2016: Elena Lövholm
(NaN)
Veckan avsnitt av BBpodd gästas av SVT-profilen och ”poddstjärnan” Elena Lövholm, som också är Degerfors-supporter. I programmet berättar Elena om hur hon på riktigt har varit en stalker till förre landslagskaptenen Olof Mellberg. Eftersom IFK Göteborg möter Degerfors i Svenska Cupen på söndag, bjuder vi på ett ordentligt uppsnack med en initierad gäst. Vi får veta varför en degerforsspelare hellre missar matchen i Göteborg än melodifestivalen, men även att Blåvitt bör se upp med en spelare som finns på Mat...

sv

Bbpodd

45 – 2016: Puma Swede
(NaN)
Veckans BBpodd är ett av de ”stökigare” avsnitten hittills, och det svingas till både höger och vänster. Programmet gästas av ”åsiktsmaskinen” och blåvittsupportern Hampus Jaksch. Vi pratar givetvis om de två träningsmatcherna i Dubai, Emil Salomonssons ”Canizares-cut” och den ”Nye Ragnar Sigurdsson?”. Stora sågen rullas in när det skall recenseras musik och Malick Manés karriärstrategi. Vi reder även ut sambandet mellan Frank Andersson och skådespelerskan Puma Swede. Dessutom: ”Vilken maträtt är Markus Ros...

sv

Bbpodd

44 – 2016: Kappa-podden
(NaN)
Veckans gäster i BBpodd är Josefine van Gindhoven och Joakim Fjällgård som är marknadsansvariga för Evenemang och Biljettförsäljning respektive Varumärke och Merchendise hos IFK Göteborg. Vi pratar om hur Blåvitt jobbar på marknadssidan efter omorganisationen i vintras. Josefine berättar massor om arbetet med att locka publik till Gamla Ullevi, och Joakim reder ut det mesta om Blåvittshopen och dess utbud. Vi tar såklart också ett rejält snack om den nya matchtröjan, och om årets första match. En stor del a...

sv