Bbpodd
Spela

88 – 2017: "The pommes frites-incident?"

Bbpodd

00:00

88 – 2017: "The pommes frites-incident?"

Bbpodd

En podd om IFK Göteborg från Expressen/GT. BB står för BaraBlåvitt. Programledare är Jocke och Patrik, som varje vecka gästas av olika profiler med mer eller mindre blåvittanknytning. Ansvarig utgivare: Klas Granström.

Bbpodd

IFK Göteborg presenterade återigen en årsredovisning med ett kraftigt underskott på driften av föreningen, vilket betyder att man är extremt beroende av att sälja spelare för stora pengar. Nu vill BBpodd att man skall ha en uttalad strategi för att prioritera de unga spelare med högst säljpotential i startelvan. - Säljer vi inte spelare så dör IFK Göteborg, säger Patrik Glimberg i veckans program. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy

Published

Play Episode

Related episodes Bbpodd

Bbpodd

87 – 2017: August Erlingmark
(NaN)
Blåvita talangen August Erlingmark har ett efternamn som förpliktigar då hans pappa Magnus är en legendar i föreningen. Nu vill August stå på egna ben och ta en plats i IFKs allsvenska elva redan i år. - Jag har det absolut i mig, säger han i BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

86 – 2017: Hannes Stiller
(NaN)
Jonas Olsson, ny akademichef i IFK Göteborg fick sparken från sitt jobb som tränare i Ljungskile i augusti förra året. Nu berättar Hannes Stiller, som är klubbchef i Ljungskile att beslutet att sparka Olsson togs mot hans vilja. - Det var inte mitt beslut att sparka Jonas, säger han i BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

85 – 2017: All about the money
(NaN)
Lördag 1:e april spelar IFK Göteborg mot Malmö FF i den allsvenska premiären. Sveriges två största lag möter varandra i årets första allsvenska match. - Detta är den största matchen i Allsvenskan i år, säger Andreas Toll i veckans BBpodd For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

84 – 2017: Release Me
(NaN)
IFK Göteborg är i ett fortsatt utsatt ekonomiskt läge. Trots detta ställer många supportrar höga krav på att man skall presentera dyra nyförvärv för att kunna satsa på SM-guld. – Har vi inte fattat någonting? Undrar Joakim Hanäs i veckans BBpodd For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

83 – 2017: Jonas Olsson
(NaN)
Före detta Champions League-spelaren och guldtränaren Jonas Olsson tillträdde som akademichef i Blåvitt i december 2016. Nu har han målbilden klar: – Det är möjligt att på sikt göra A-laget helt självförsörjande på spelare genom akademin, säger han i BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

82 – 2017: Pontus Dahlberg
(NaN)
Blåvitts 17-åring Pontus Dahlberg räknas som Sveriges största målvaktstalang. Hittills har det blivit ett fåtal matcher i A-laget, men nu känner sig superlöftet mogen att ta nästa steg. – Jag är redo för Allsvenskan både mentalt och fysiskt, säger han i BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

81 – 2017: På Spåret
(NaN)
Christiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimovic, Neymar och Alexis Sanchez är världsspelare med enorm talang. Men gemensamt för dem är också att de har byggt upp sina kroppar till rena "fotbollsmaskiner" som är perfekt tränade för att prestera på planen. I veckans BBpodd ifrågasätter vi varför inga allsvenska och i synnerhet blåvita spelare har en liknande fysik. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

80 – 2016 Sam Larsson
(NaN)
När Sam Larsson flyttades upp till IFK Göteborgs A-lag var Håkan Mild stenhård sportchef i föreningen, något som kunde ta sig uttryck i rent brutala träningspass som fortfarande sätter sina spår. – Håkan stod bara och skrek på mig, säger Sam i det senaste avsnittet av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

79 – 2016: Cheap Thrills
(NaN)
Vid det förra årsmötet beslutades att IFK Göteborg skall ha en offentlig rambudget. Detta innebär att man bland annat kommer kunna se hur mycket pengar som behöver komma in genom spelarförsäljningar, samt vilka lönekostnader man räknar med. Blåvitts kassör Jakob Andreasson är orolig att det kan påverka konkurrenskraften på transfermarknaden. – Detta kan ställa till det för föreningen, säger han i det senaste avsnittet av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

78 – 2016: Fredrik Risp
(NaN)
Tidigare blåvittspelaren Fredrik Risp arbetar i dagsläget som framgångsrik spelaragent. I veckans avsnitt av BBpodd öppnar han dock för en kommande karriär som sportchef i IFK Göteborg. – Det hade varit ett otroligt stimulerande jobb, säger han när han får frågan om han vill ha Mats Grens arbete i framtiden. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

77 – 2016: Stopp
(NaN)
När Gustav Engvall såldes från Blåvitt till Bristol pratades det om övergångssummor i storleksordningen 25 miljoner kronor, vilket ansågs som en mycket bra försäljning för klubben. Nu pekar i stället mycket på att stora delar av pengarna kan ha försvunnit på vägen. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

76 – 2016: Hjalmar Jonsson
(NaN)
Den blåvite backlegendaren Hjalmar Jonsson gjorde i måndags sin sista hemmamatch på Gamla Ullevi efter 15 år i föreningen. Det var dock långt ifrån säkert att det skulle bli en så lång sejour i Göteborg, då det har funnits både anbud från USA och intresse från klubbar i England längs vägen. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

75 – 2016: Tifo
(NaN)
I matchen mot AIK hyllade den blåvita klacken och publiken Gamla Ullevis 100-åriga historia med ett mäktigt tifo över nästan hela arenan. En enorm flagga över hela den ena kortsidan, 5300 mindre flaggor på båda långsidorna, nästan 1 mil tyg, 220 liter färg och mellan 3-4000 sammanlagda arbetstimmar gick åt för det historiska tifot som kostade upp emot 200 000kr att tillverka. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

74 – 2016: Stefan Selakovic
(NaN)
Stefan Selakovic var hetlevrad på planen under sin fotbollskarriär. – Jag höll på med trashtalk konstant, säger han i veckans BBpodd. Han berättar också om sina "dubbla personligheter", bråket under match med Nordin Gerzic och varför han inte tålde vissa domare. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

73 – 2016: Cavanis Kids
(NaN)
IFK Göteborgs "supertalang" Patrik Karlsson Lagemyr dras med en mystisk skada som läkarna inte riktigt förstår sig på. - Det känns faktiskt åt helvete och just idag kan jag inte gå på foten, säger han på telefon i det senaste avsnitet av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

72 – 2016: "Sabah Larsson"
(NaN)
IFK Göteborgs danske mittfältsstjärna Mads Albaek är avstängd i den kommande hemmamatchen mot Gefle, då passar han på att göra supportrarna sällskap på klacksektionen eller "Kommandobryggan" som den kallas! – Mads hörde av sig och frågade om han kunde stå i klacken mor Gefle, säger "capon" Robert Börjesson i veckans avsnitt av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

71 – 2016: Scott Jamiesons Instalikes
(NaN)
I den senaste hemmamatchen fick Blåvitts Sebastian Eriksson utstå en del burop från den egna publiken. Anledningen till detta var inte bara missnöje mot mittfältarens insats på planen, utan även vissa uttalanden han gjorde efter den avbrutna matchen mot Malmö. - Seb reagerar med hjärtat snarare än hjärnan, säger Patrik Glimberg i det senaste avsnittet av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

70 – 2016: Balaclava
(NaN)
Mike Sahlenius, säkerhetschef i IFK Göteborg tycker inte att man handgripligen skall tillrättavisa personer på en fotbollsläktare som agerar på sätt man inte gillar. – Beteendet kan leda till våld, säger han i senaste avsnittet av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

69 – 2016: Mads Albaek
(NaN)
Efter bortaförlusten mot Malmö höjdes flera röster för att dansken Mads Albaek borde ta över lagkaptensbindeln i Blåvitt. Mittfältsstjärnan tycker dock inte att det spelar någon större roll vem som egentligen bär bindeln under matcherna. - Vi skall ha många ledare i Blåvitt och det är viktigt att flera spelare tar sitt ansvar, säger han i veckans avsnitt av BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

68 – 2016: Vem är IFK Göteborg
(NaN)
- Man har misslyckats med att lyssna på folk, säger Andreas Johansson som har det svåra uppdraget från Blåvitts styrelse att formulera föreningens identitet. Han tycker att det är viktigt att man flyttar sig in i 2017 med en tydlighet i vad klubbmärket betyder, och även att bilden av föreningen uppdateras i linje med nya krav och nya supportrar. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

67 – 2016: Rätt man på rätt plats
(NaN)
När IFK Göteborg föll på målsnöret i playoffmatchen till Europa Leagues gruppspel missade man en nästan livsnödvändig möjlighet att tjäna massor av välbehövliga miljoner. Dessutom gjorde man det på ett slutkört och panikslaget sätt - Man slarvar bort 40 miljoner kronor - det är under all kritik, säger Hampus Jaksch i veckans avsnitt av BBpodd For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

66 – 2016: Billy Nordström
(NaN)
På torsdag spelar IFK Göteborg Playoff till Europa League mot Qarabag från Azerbadjan. En match som är extremt viktig för hur klubbens framtid ser ut både sportsligt och ekonomiskt, och som kan leda till möten med tex Zlatan Ibrahimovics Manchester United och Celta Vigo med John Guidetti. - Detta är Blåvitts viktigaste match sedan kvalet mot Västra frölunda 2002, säger Patrik Glimberg i veckans avsnitt av BBpodd For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

65 – 2016: Spontan med Hysén
(NaN)
Blåvita anfallsstjärnan Tobias Hysén är mycket nöjd och glad över lagkamraternas insats i Europa League-kvalet mot HJK Helsingfors. - HJK kändes trötta och egentligen var det inget snack, säger han i veckans avsnitt av BBpodd som är inspelat direkt efter matchen. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

64 – 2016: Highway to Hellsinki
(NaN)
IFK Göteborg förlorade det första mötet med HJK Helsingfors med 1-2, framför allt på grund av två extremt svaga ageranden vid baklängesmålen. Framför allt var försvarsinsatsen vid Helsingfors andra mål katastrofal enligt veckans BBpodd. For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv

Bbpodd

63 – 2016: Sex, drugs & Pontus Wernbloom
(NaN)
I det senaste avsnittet av BBpodd avslöjar vi vad som egentligen hände runt Blåvitt i den walesiska natten under Europa League-resan till Llandudno. Vi tar också reda på exakt vilken blåvit upplevelse som gav känslan av en "high five with a chair i ansiktet". For information regarding your data privacy, visit acast.com/privacy...

sv